Reklama Toyota

Ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego PSP (zdjęcia)

Foto. bryg. Krzysztof Bugajak dowódca SGRW POZNAŃ 5

Ratownicy śmigłowcowi KSRG i ratownicy śmigłowcowi KSRG operatorzy z poznańskiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, w maju bieżącego roku po raz pierwszy wezmą udział w ćwiczeniach z zakresu gaszenia pożarów kompleksów leśnych z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk.

W ramach przygotowania do nich, 26 kwietnia ratownicy wzięli udział w zajęciach wdrażających do współpracy z tego typu statkiem powietrznym. Do tej pory ratownicy z SGRW Poznań 5 działali ze śmigłowcami Mi-2, Mi-8, PZL Kania, W3A Sokół, EC 135 Eurocopter oraz serii Robinson. Teraz przyszedł czas na doskonalenie i poszerzenie umiejętności prowadzenia działań z wykorzystaniem śmigłowca Sikorsky S70i Black Hawk.

Zajęcia odbyły się dzięki doskonałej współpracy Komendy Głównej PSP i Komendy Głównej Polska Policja, ze szczególnym uwzględnieniem Głównego Sztabu Policji, w tym Zarządu Lotnictwa Policji, a także instruktorów ratownictwa wysokościowego SGRW WARSZAWA 7, którzy na „co dzień” mają do czynienia z działaniami przy użyciu tego śmigłowca.

W drugim kwartale br. Państwowa Straż Pożarna przeprowadzi na terenie województwa wielkopolskiego ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów kompleksów leśnych. W manewrach tych zaplanowany został udział komponentów modułu GFFFV (moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego SGRW PSP Poznań 5 z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz SGRW PSP Warszawa 7 z Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy. Jednym z elementów ćwiczeń będzie wykorzystanie podwieszanych pod śmigłowiec zbiorników z wodą typu „bambi bucket” będących w dyspozycji PSP, które z powodzeniem były wykorzystywane podczas gaszenia pożarów lasów w Polsce a także w Turcji i w Czechach. Podczas majowych manewrów doskonalone będą również techniki linowe przy współpracy ze śmigłowcem.

Poprzedni artykuł60-latek stracił przytomność w pracy. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Następny artykułZa głupotę trzeba płacić. Pędzili ponad 100 km/h. Stracili prawko