Reklama Toyota

Co konserwator zrobił z figurką matki Boskiej? O wygląd jest gruba awantura (ZDJĘCIA)

Figurka po konserwacji z lewej

Awantura o wygląd figurki, dokładnie twarz, Matki Boskiej wybucha w sołectwie Miejsce (pow. wadowicki). Właściciel kapliczki nie zgadza się z wyglądem twarzy figurki po renowacji. Nad figurą pracował profesjonalnego konserwatora, a o sprawie informuje Małopolski konserwator zabytków.

O renowację do fachowca zgłosił się właściciel figurki. Po jej renowacji załamał się jednak widząc twarz Matki Boskiej. Konserwator przywrócił detale stroju, wianek, oryginalne barwy. – Rzeźba wróciła na miejsce i… rozpętała się burza, bowiem obecny wygląd figury jest nie do zaakceptowania przez właściciela! Obawiając się o jej przyszły los, na razie wstrzymujemy się z ustawieniem kapliczki. Konieczna będzie prawna ochrona poprzez wpis do rejestru zabytków – pisze mazowiecki konserwator zabytków.

Czytamy też, że to dziwna historia.. odkąd w hiszpańskim miasteczku Borja pewna pani wzięła się za renowację malowidła, skutecznie je deformując, a widok jej działań, choć mrozi krew w żyłach, stał się swoistą popkulturową ikoną przyciągającą tłumy turystów, takie pseudokonserwacje-deformacje często pojawiają się w mediach – pisze Małopolski konserwator zabytków.

Tym razem było inaczej, wielokrotnie przemalowana figura została poddana troskliwej konserwacji. W toku prac okazało się, że twarz Marii uległa całkowitemu zniszczeniu i konieczna była rekonstrukcja.

Poprzedni artykułZmarła nauczycielka. Dostała szczepionkę na koronawirus
Następny artykułRenault Scenic spłonął w Przemęcie. W akcji dwa zastępy straży pożarnej oraz policja (ZDJĘCIA)