18-latek nielegalnie udostępniał płatne relacje z wydarzeń sportowych i zarabiał na tym. Straty to 4 mln zł

Sprawa ma swój początek we wrześniu  2020 ub.r. Do poznańskich  policjantów zajmujący się zwalczaniem przestępczości internetowej zgłosił się organizator komercyjnych imprez sportowych, które są odpłatnie transmitowane w sieci. Podczas transmisji wydarzeń pracownicy firmy znaleźli w sieci źródło nielegalnego streamingu, dzięki któremu tysiące osób za darmo oglądało sportowe wydarzenia. Właściciel platformy internetowej straty wycenił na 4 mln zł. Sprawca pozostawał nieustalony, ponieważ korzystał z legalnie wykupionego dostępu przez inne osoby.

Policjanci namierzyli pirata internetowego. Nie było to łatwe, ponieważ sprawca skutecznie omijał zabezpieczenia zastosowane przez właściciela platformy i starannie zacierał ślady w sieci, wykorzystując zagraniczne serwery.

Z myślą o dużym zasięgu nielegalnych transmisji wykupywał domeny internetowe przeznaczone do tego celu,  a informację zamieszczał na wszelkich możliwych portalach społecznościowych oraz forach popularnych wśród entuzjastów sportu.

18-latek został zatrzymany, 25 listopada, ub.r. w swoim domu w Świdniku. Śledczy zabezpieczyli należący do niego sprzęt komputerowy i telefony. W przeszłości młody mężczyzna nigdy nie był notowany przez policję.

Policjanci ustalili, że do przestępczego procederu sprawca zaangażował kilkanaście innych osób, które nakłaniał do zakupu i udostępniania różnych usług internetowych. Dzięki temu mógł prowadzić swoją nielegalną działalność. Wspólnicy to osoby w wieku od 13 do 20 lat, mieszkający w różnych rejonach kraju. Żadna z tych osób nie uniknie konsekwencji prawnych, a osoby nieletnie odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Mężczyzna usłyszał zarzuty z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyznał się i złożył   wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręcznie majątkowe.  W rozmowie ze śledczymi 18-latek przyznał, że nie kierował się jedynie chęcią zarobku. Chciał zyskać uznanie w oczach innych piratów internetowych. Teraz za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Nielegalny streaming internetowy jest przestępstwem. Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości podkreślają, że każda aktywność w sieci pozostawia ślad. Nie jesteśmy anonimowi. Zdarza się, że w tego typu proceder zaangażowane są osoby nieletnie. Stąd apel do rodziców, interesujmy się tym co nasze dziecko robi w sieci. Pamiętajmy, że pozornie niewinna rozrywka może mieć poważne konsekwencje prawne, w tym finansowe, bo za czyny małoletnich prawnie odpowiadają rodzice.

Prawo daje także pokrzywdzonemu możliwość dochodzenia swoich roszczeń finansowych na drodze cywilnej.

Poprzedni artykułTragedia na torach. Mężczyzna wpadł pod pociąg. Zginął na miejscu
Następny artykułAgresywny byk zaatakował i zabił mężczyznę