Reklama e-mundur.pl

Zgłosił kradzież volkswagena, której nie było. Został zatrzymany

Policjanci z komisariatu w Wyrzysku zatrzymali 46-latka, który chciał wyłudzić odszkodowanie, składając fikcyjne zawiadomienie o kradzieży auta. Teraz odpowie przed sądem za oszustwo, założenie zawiadomienia o niedopełnionym przestępstwie i składanie fałszywych zeznań. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

W dniu 6 września br. do wyrzyskiego komisariatu zgłosił się 46-letni mieszkaniec powiatu pilskiego. Zgłosił kradzież volkswagena sharana wartego 30 tys. zł. Policjanci zajmujący się sprawą dokładnie analizowali wszystkie zebrane w tej sprawie informacje. Ostatecznie odtworzyli faktyczny przebieg zdarzeń, który różnił się od zeznań zgłaszającego. Okazało się, że mężczyzna zgłosił fikcyjną kradzież, licząc na otrzymanie odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. W swoich wyjaśnieniach sprawca przyznał się do winy. Teraz grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Licząc na szybki i łatwy zysk, sprawcy nie zdają sobie sprawy z tego, że popełniają potrójne przestępstwo. Odpowiadają za oszustwo, po drugie za zgłoszenie przestępstwa, którego nie popełniono i po trzecie za składanie fałszywych zeznań. Niestety coraz częściej policjanci spotykają się z sytuacją fikcyjnych zgłoszeń kradzieży samochodów. Dzięki pracy pilskich funkcjonariuszy w latach 2017-2019 suma pieniędzy jaką firmy ubezpieczeniowe nie wypłaciły w wyniku zgłoszonych „fikcji” to kwota około 1 mln zł.