Reklama samochody.pl

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na eskach i autostradach. Rząd przyjął projekt

Wyprzedzania się ciężarówki to nie tylko spowolnienie ruchu, ale również duże zagrożenie na drogach.

Będzie zakaz wyprzedzania się ciężarówek na autostradach drogach szybkiego ruchu. Rząd przyjął projekt poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Programie 1 Polskiego Radia

Rząd przyjął projekt ustawy, która zakaże kierowcom ciężarówek wyprzedzania na „eskach” i autostradach. – Celem jest to, aby zakazać wyprzedzania samochodów ciężarowych przez samochody ciężarowe na drogach szybkiego ruchu – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak dodał, chodzi o to, aby upłynnić ruch na drogach szybkiego ruchu i zmniejszyć zagrożenie wynikające z wyprzedzania się wzajemnego ciężarówek.

Projekt zmian wprowadzi zakaz wyprzedzania dla kierowców ciężarówek na wszystkich drogach szybkiego ruchu, ale które mają nie więcej niż dwa pasy w jednym kierunku. Tym samym zakaz obejmie prawie wszystkie autostrad oraz drogi ekspresowe.

Ciężarówki będą mogły się wyprzedzać tylko na trasach, na których są trzy pasy w jedna stronę, ale pozostawiając lewy pas tylko dla samochodów osobowych. Całej autostrada A2 między Warszawą a Świeckiem ma tylko dwa takie odcinki, pod Strykowem i w Poznaniu. I tylko na tycvh dwóch odcinkach A2 ciężarówki będą mogły się wyprzedzać.

Wyprzedzania się ciężarówki to nie tylko spowolnienie ruchu, ale również duże zagrożenie na drogach. Wielu kierowców ciężarówek zajeżdżało też drogę kierowcom osobówek.

Za złamanie zakazu kierowca ciężarówki będzie groził mandat w wysokości 1 tys. zł złotych kary i 15 punktów karnych. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 sierpnia br.

Poprzedni artykułPłonie kamienica w Grodzisku Wielkopolskim
Następny artykułRoztrzaskał auto o drzewo. Ranny trafił do szpitala