Wielka akcja CBŚP i wielkopolskiej KAS. Gotówka ukryta w domku letniskowy (FILM, ZDJĘCIA)

Funkcjonariusze przejęli blisko 170 tys. zł w różnej walucie. Równowartość prawie 150 tys. zł była ukryta w wynajętym domku letniskowym.

Wielka akcja. Funkcjonariusze CBŚP i wielkopolskiej KAS zatrzymali kolejne osoby podejrzane o udział w „gangu” akcyzowym. Zabezpieczyli marihuanę, kokainę, 170 tys. zł w różnej walucie, biżuterię, samochody oraz zagłuszarki GSM i GPS.

Nad sprawą pracowali policjanci z CBŚP w Gorzowie wspólnie z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu (KAS) i Zollfahndungsamt Berlin-Brandenburg. Z ich ustaleń wynikał, że papierosy bez polskich znaków akcyzy były przemycane z Polski do innych krajów europejskich, m.in. Niemiec, Danii, Czech i tam sprzedawane.

Zatrzymano pakowaczy i przemytników

Pod koniec maja na terenie województw lubuskiego oraz dolnośląskiego doszło do zatrzymani kolejnych pięciu osób ze zorganizowanej grupy zajmującej się przestępczością akcyzową. Według śledczych zatrzymane osoby odpowiedzialne były za pakowanie, przygotowanie oraz przemyt papierosów.

150 tys. zł było ukryte w domu letniskowy

W trakcie przeszukań w ich mieszkaniach, domach oraz innych obiektów funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli m.in. marihuanę, kokainę, biżuterię, zegarki oraz pojazdy warte około 350 tys. zł. Znaleźli tez urządzenia służące do zagłuszania i wykrywania sygnału GSM i GPS. Funkcjonariusze przejęli blisko 170 tys. zł w różnej walucie. Równowartość prawie 150 tys. zł była ukryta w wynajętym domku letniskowym.

W fabryce było 1,5 mln gotowych papierosów

Zatrzymania oraz przeszukania przeprowadzone w maju są kontynuacją działań z końca 2022 roku. To wtedy  to na jednej z posesji w Nowej Soli zlikwidowano działającą linię pakującą papierosy różnych marek. Wówczas do sprawy zatrzymano 7 osób, w tym obywateli Mołdawii. Zabezpieczono wtedy ponad 1,5 mln papierosów.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz karno-skarbowe.

Wszyscy zostali aresztowani

W śledztwie występuje już 15 podejrzanych, u których zabezpieczono łącznie około 20 mln sztuk papierosów różnych marek. Gdyby nielegalne wyroby tytoniowe trafiły do sprzedaży, szacowane straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 23,5 mln zł. Usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i karnoskarbowe.

Decyzją sądu wszystkie osoby zostały tymczasowo aresztowanie.

Poprzedni artykułPijany 19-latek pędząc audi uderzył w słup. Rannych siedem osób (ZDJĘCIA)
Następny artykułTragedia. Nie żyje czteromiesięczne dziecko. Co się stało?