Reklama samochody.pl

W sklepach zabranie mleka? Jest stanowisko Związku Polskich Przetwórców Mleka

Związek Polskich Przetwórców Mleka, jako organizacja zrzeszająca zakłady przetwórstwa mleka i reprezentant branży mleczarskiej, z dużym niepokojem obserwuje rosnące niebezpieczeństwo wprowadzenia w najbliższych miesiącach ograniczeń dostaw gazu i energii elektrycznej do naszych zakładów.

Aktualnie firmy mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii i gazu, zgodnie z którymi przewiduje się wprowadzanie planów ograniczeń w poborze tych mediów. Ograniczenia sięgną nie pozwalających na utrzymanie produkcji, magazynowania, a nawet funkcjonowania przyzakładowych oczyszczalni ścieków.

Przetwórstwo mleka to specyficzna gałąź przemysłu żywnościowego, gdyż w odróżnieniu od innych branż, surowiec, czyli mleko, nie może czekać kilku dni na przetworzenie, zaś produkty gotowe na magazynowanie bez określonego poziomu dostaw nośników energii.

Ograniczenie dostaw energii i gazu spowoduje przerwanie produkcji, co skutkować będzie niedoborem wyrobów mlecznych na rynku i poważnymi stratami finansowymi dla zakładów. Straty poniosą rolnicy producenci mleka, od których surowiec po prostu nie będzie odbierany.

Pojawi się problem co zrobić z taką ilością niewykorzystanego mleka, jak go zutylizować? Konsekwencje takiej sytuacji dla środowiska naturalnego mogą być opłakane.

Z analiz wnika, że kryzysowa sytuacja będzie miała miejsce kiedy przerwy w dostanie energii potrwają dłużej niż 2 lub 3 dni.

Poprzedni artykułNa wolsztyńskim rondzie pod prąd. Niebezpieczny rajd kierowcy (ZDJĘCIA)
Następny artykułCiężko pobił 79-latka w autobusie i uciekł