Reklama samochody.pl

Uszkodzony rurociąg z amoniakiem. Ćwiczenia strażaków (ZDJĘCIA)

W dniu 24 maja 2022 roku około godziny 10.00 na terenie Zakładu Produkcyjnego w Śmiłowie należącego do Zakładów Mięsnych ,,Łuków S.A.” odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego w postaci symulowanej awarii instalacji chłodniczej wypełnionej amoniakiem.

W założeniu ćwiczenia jeden z pracowników przechodzący drogą wewnętrzną w okolicy budynku administracyjnego wyczuł wyraźny zapach amoniaku. Informację o sytuacji natychmiast przekazał pracownikom ochrony przy głównej bramie wjazdowej na teren zakładu. Pracownik ochrony drogą telefoniczną skontaktował się z mechanikami maszynowni chłodniczej i poinformował o zjawisku. Zapach był na tyle intensywny, że pracownicy natychmiast opuścili pomieszczenie. Po wyjściu na zewnątrz obiektu zauważono wyciek i obłok gazowy emitowany z nieszczelności powstałej na płaszczu jednej z rur instalacji  z amoniakiem. Jeden z mechaników udający się na platformę i próbujący ustalić przyczynę zajścia uległ kontaktowi z obłokiem. Z wstępnej szybkiej oceny przyjął , że wyciek amoniaku pod ciśnieniem  jest  duży i stwarza zagrożenie dla życia. Niestety nie udaje się jemu przekazać tej informacji innym i upada w pobliżu wycieku, jest nieprzytomny. Nikt w danej chwili nie może pomóc w działaniach.

Taki scenariusz zdarzenia przyjęty wspólnie z przedstawicielami zakładu miał na celu sprawdzenie stanu przygotowania do podjęcia działań z ratownictwa chemiczno-ekologicznego w zakresie podstawowym najbliżej stacjonujących jednostek OSP Zelgniewo i OSP Kaczory. Zakres specjalistyczny realizowany był w drugiej fazie ćwiczeń przez SGRchem-Eko PIŁA-1 poprzez sprawdzenie umiejętności i możliwości wykorzystania posiadanego sprzętu w sytuacji realizacji zagadnień związanych z zastosowaniem specjalistycznych technik analitycznych i taktyki rozpoznania chemicznego.

Po zakończeniu ćwiczeń, wspólnie z druhami OSP biorących podsumowano je i umówiono, celem wypracowania odpowiednich taktyk i technik prowadzenia działań na tego typu obiektach.

Poprzedni artykułWędkarze pod lubą policji i straży leśnej. Kontrole nad jeziorami (ZDJĘCIA)
Następny artykułKolejna choroba. Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna 21 dni