Reklama Toyota

Szajka wyłudziła dziesiątki milionów złotych z podatku VAT. To zbrodnia „vatowska”. Grozi im 25 lat więzienia

CBŚP w Poznaniu rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wyłudzali podatek VAT. Dwie osoby są podejrzane o zbrodnię vatowską. Z ustaleń śledczych wynika, że szajka wystawiała przez wciąż powstające i formy fikcyjne faktury. Za zbrodnię vatowską grozi kara do 25 lat więzienia.

Według śledczych do wyłudzeń dochodziło w obrocie paletami euro oraz opakowaniami drewnianymi i deskami. Udokumentowane transakcje zarejestrowane w systemach księgowych w większości nie miały miejsca, a jedynie niewielki faktyczny obrót paletami miał na celu stworzenie wizerunku legalnej działalności.

Śledczy ustalili, że firmy wystawiały fikcyjne faktury o wartości nie mniejszej niż 50 mln zł. Faktury były księgowane w zależnych od siebie spółkach z o.o. i na ich podstawie wyłudzano zwrot podatku VAT.

W grudniu ub.r. zatrzymano 17 osób. Przeszukano siedziby kilku firm, głównie na terenie woj. wielkopolskiego. Do badań zabezpieczono dokumentację, nośniki danych, komputery oraz telefony.

Dziewięciu zatrzymanym przedstawiono zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie kierowania tą grupą.

W śledztwie dwie osoby usłyszały zarzuty dokonania zbrodni vatowskiej. Ponadto podejrzanym przedstawiono zarzuty dot. m.in. prania brudnych pieniędzy, poświadczanie nieprawdy czy inne. Decyzją prokuratora zabezpieczono mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości wartych około kilka mln zł.