Reklama Toyota

Stracił 7 tysięcy złotych. Kupił kontener. Został oszukany

Oszustwa podczas zakupów internetowych kojarzą się zazwyczaj z przedmiotami codziennego użytku o zazwyczaj niewielkich rozmiarach. Wczoraj wolsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie dotyczącym … kilkunastometrowego kontenera morskiego. Mężczyzna, który padł ofiarą oszusta stracił 7 tysięcy złotych. W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze, a sprawcy w przypadku jego ustalenia grozi do 8 lat więzienia.

12.01.2023 r. do KPP w Wolsztynie zgłosił się mieszkaniec gminy Siedlec informując o popełnionym na jego szkodę oszustwie. Policjanci przyjmując zgłoszenie przestępstwa ustalili, że mężczyzna kilka dni wcześniej na internetowej platformie handlowej trafił na ogłoszenie dotyczące sprzedaży kontenera morskiego.

Zainteresowany zakupem skontaktował się telefonicznie ze sprzedającym uzgadniając warunki transakcji. Zgodnie z umową przesyłka miała trafić do niego 12 stycznia. Mężczyzna przelał tytułem zapłaty 7000 złotych pokrywając w tym również koszt transportu. Gdy wczoraj pomimo zapewnień kontener nie dotarł do kupującego, ten postanowił skontaktować się ze sprzedającym i wyjaśnić powód takiego stanu rzeczy. Okazało się, że numer był już niedostępny.

Mężczyzna wyszukał w Internecie firmę, od której – jak myślał – kupił kontener i zadzwonił pod wskazany tam numer telefonu. Wtedy okazało się, że padł ofiarą oszusta. Właściciel firmy, który w rzeczywistości działa w branży budowlanej przyznał, że dzwoniło do niego kilka innych osób próbując wyjaśnić sprawę zakupu kontenera.  Dodał też, że nigdy nie zajmował się taką sprzedażą.

W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze. W przypadku ustalenia sprawcy przestępstwa musi liczyć się z odpowiedzialnością karną, której górną granicą jest 8 lat więzienia.

Policjanci apelują do osób robiący zakupy w Internecie o daleko idącą ostrożność i weryfikowanie sprzedawców. Powyższy przykład wskazuje na to, że przestępcy nie ograniczają się do oszustw dotyczących tańszych lub droższych przedmiotów codziennego użytku, lecz wykorzystują okazje, gdy nabywca szuka np. ogromnego kontenera morskiego. Ostrożność, nawet jeśli będzie przesadna może uchronić od stania się ofiarą oszusta.

Poprzedni artykułPotężny pożar lakierni w Stęszewie koło Poznania (zdjęcia)
Następny artykułBył kompletnie pijany. Próbował potrącić policjanta. Doszło do pościgu, który zakończył się w rowie (zdjęcia)