Rozbity gang włamywaczy. Okradli kilkadziesiąt plebanii w całym kraju (FILM, ZDJĘCIA)

Policjanci kryminalni zatrzymali sprawców włamań do plebanii na terenie całego kraju. Dokonali kilkadziesiąt kradzieży z włamaniami. Najczęściej były to plebanie położone w niewielkich miejscowościach i wsiach.

Sprawa miała początek w lipcu 2023 r., gdy doszło do włamania do plebanii na terenie gminy Janowiec Wlkp. Praca policjantów pozwoliła na zatrzymanie w sierpniu 2023 r. trzech mężczyzn, którzy usłyszeli zarzut. Zatrzymani wówczas zostali tymczasowo aresztowani i w miejscu tym pozostają do dzisiaj.

To, jak się okazało, był dopiero wierzchołek „góry lodowej”. Dalsza praca policjantów i prokuratorów pozwoliła na ustalenie kolejnych osób, które działały wspólnie z aresztowanymi w sierpniu 2023 r. podczas włamań do plebanii.

W lutym br. policjanci kryminalni z Bydgoszczy zatrzymali trzech kolejnych sprawców włamań. Mężczyźni ci na wniosek prokuratora także trafili tymczasowo do aresztów.

Sprawcy mogli mieć broń

Z informacji, które uzyskali kryminalni wynikało, że zatrzymywane osoby mogły mieć broń palną, pochodzącą z włamań, dlatego do zatrzymań włączyli się policjanci Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy.

Jak wynika z ustaleń, wszyscy aresztowani w tej sprawie mężczyźni, włamywali się głównie do plebanii. Najczęściej były to obiekty położone w niewielkich miejscowościach i wsiach na terenie całego kraju. Zawsze wybierali plebanie, które nie miały ani monitoringu, ani alarmów.

Ponieważ aresztowani działali w różnej konfiguracji ilość zarzutów, które im przedstawiono jest różna. Najwięcej, aż 45 włamań do różnych plebanii ma na koncie 36-latek z powiatu wyszkowskiego. Pozostali aresztowani usłyszeli 25, 13 i po 8 zarzutów dokonania przestępstw.

Jak wynika ze wstępnych szacunków, straty, jakie swoją przestępczą działalnością, którą prowadzili od 2013 r. sięgają kwoty nie mniejszej niż 450 tys. zł. Ich łupem padała głównie gotówka, biżuteria, a także broń.
Wszyscy aresztowani w sprawie mężczyźni w wieku od 28 lat do 45 lat, mają przeszłość kryminalną i są notowani głównie za przestępstwa przeciwko mieniu. Na terenie naszego województwa włamali się dwukrotnie – do parafii w gminie Janowiec Wlkp.

Poprzedni artykułPijany uderzył audi w ogrodzenie. Potem poszedł… szukać kota (FILM)
Następny artykułUciekał policji oplem. Rozbił się, wyjął dziecko w nosidełku i biegł pieszo. Na koniec porzucił maleńkie dziecko