Strona główna Wiadomości Ostrów Wlkp. Rośnie poziom wody na Baryczy. Niepewność w Odolanowie

Rośnie poziom wody na Baryczy. Niepewność w Odolanowie

Cały czas pada, ale na szczęście nie tak intensywnie, jak pierwotnie prognozowano. Lokalnie można spodziewać się podtopień. Poziom wody na Baryczy wzrasta wolniej niż zakładano, a prognozy nie są aż tak pesymistyczne, jak jeszcze kilka dni temu. Mimo tego, Odolanów przy wytężonej pracy m.in. strażaków szykuje się na najgorsze.

Stan wody w Baryczy na piątkowe południe wskazywał 130 cm. W sobotę poziom ma podnieść się do aż 228 cm. W niedzielę prognozowany stan wynosi 236 cm, a w poniedziałek nawet 289 cm.

Stan ostrzegawczy na Baryczy wynosi 90 cm, a alarmowy 120 cm. Przekroczony został on już w sierpniu. Później sytuacja zaczęła się normować. W piątek przekroczony został on o 10 cm..

W weekend poziom rzeki w Odolanowie może znacznie przekroczyć absolutne maksimum w zestawieniu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 1953 roku, a więc 252 cm.

Mieszkańcy umacniają zatem wały przeciwpowodziowe. Tak dużej wody, jak w prognozach, w historii jeszcze nie było. Na szczęście z każdą godziną te prognozy się poprawiają i nie ma padać aż tyle, jak prognozowano dobę czy dwie temu.

Zagrożona jest jedna spora część miasta, dlatego burmistrz apeluje do mieszkańców o to, by nie zbliżali się do rzeki. Do mieszkańców śródmieścia wystosowano natomiast komunikat z instrukcją, by najcenniejsze mienie, w tym dokumenty, przenieśli na wyższe kondygnacje. Polecono im zabezpieczenie drzwi wejściowych i okien piwnic workami z piaskiem.

Na terenie całej gminy wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy. – Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia znacznego zalania osiedla Śródmieście w Odolanowie – czytamy na stronach Urzędu Gminy i Miasta Odolanów.

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Odolanowie zwraca się z prośbą do mieszkańców z terenów zagrożonych bezpośrednim zalaniem do podjęcia odpowiednich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim rodzinom oraz o zabezpieczenie dobytku.
W tym celu należy:

  1. Przenieść na górne kondygnacje dokumentację, sprzęt i wartościowe mienie znajdujące się w piwnicach lub na parterze zagrożonych obiektów.
  2. Przygotować worki z piaskiem w celu zabezpieczenia drzwi wejściowych i okien piwnicznych – worki można również odebrać ze strażnicy  OSP w Odolanowie przy ul. 1 Maja.
  3. W przypadku ogłoszenia ewakuacji należy przemieścić się do budynku Liceum Ogólnokształcącego w Odolanowie – najwyżej położony punkt w mieście. Prosimy nie zapominać o zwierzętach.
  4. Nie używać w gospodarstwie domowym wód gruntowych z powodu ich ewentualnego zatrucia.
  5. Usunąć z zagrożonego terenu samochody, maszyny rolnicze oraz inny sprzęt, który w wyniku zalania wodą może ulec zniszczeniu
  6. Usunąć zwierzęta domowe i gospodarskie, które mogą być narażone na utonięcie w wyniku fali powodziowej
  7. Zgromadzić niezbędne zapasy niepsującej się żywności, niezbędną ilość czystej wody, latarki, świece, zapasowe baterie, power banki.
  8. W razie potrzeby wyłączyć zasilanie obiektu w media (prąd, gaz, wodę)
  9. Na bieżąco śledzić gminne komunikaty o zagrożeniu powodziowym i sposobach postępowania.
  10. Podczas wystąpienia powodzi stosować się do poleceń prowadzących akcję ratunkową.

 

Osobą wyznaczoną do koordynowania pomocą mieszkańców jest Tomasz Przytuła (tylko w razie zagrożenia zdrowia i życia).

Numery alarmowe:

1.     Urząd Gminy i Miasta Odolanów – 62 733 15 81

2.     Sztab Kryzysowy – 666 362 407

3.     Odolanowski Zakład Komunalny – 603 580 680

4.     W zagrożeniu zdrowia i życia – 112

źródło dzięki współpracy z portalem infostrow.pl

Poprzedni artykułPojechał na randkę rowerem, ale wpadł na pomysł by ukraść samochód
Następny artykułOgromna tragedia. Z auto zostało niewiele. Dwie osoby zginęły