Reklama Toyota

Pożar lasu na terenie Leśnictwa Rakoniewice – ćwiczenia (zdjęcia, wideo)

foto. Kaczmarek Patryk - wlkp112.pl

28 kwietnia 2023 roku kilka minut  po godz. 16 00 dyżurny stanowiska kierowania przyjął zgłoszenie o pożarze lasu na terenie Leśnictwa Rakoniewice.  W tym przypadku jednak zgłoszenie było wstępem do ćwiczeń na obszarach leśnych.

Niezwłocznie po przyjętym zgłoszeniu ruszył ratowniczy mechanizm dysponowania sił i informowania podmiotów współdziałających przewidzianych do potencjonalnego udziału w pożarach lasów. W efekcie czego do działań zadysponowano łącznie 9 załóg z następujących jednostek: JRG Grodzisk Wlkp., OSP Gnin, OSP Jabłonna, OSP Łąkie, OSP Rakoniewice , OSP Rostarzewo , OSP Tarnowa, OSP Wioska.

Po rozpoznaniu docelowo polecono podać 5 skutecznych prądów  gaśniczych z zachowaniem ciągłości ich podawania  na palące się poszycie leśne. Prowadzono też działania mające na celu obronę będących w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań.    Zaopatrzenie wodne realizowane było w pierwszej fazie poprzez dowożenie, zaś w dalszym etapie ćwiczeń w systemie mieszanym: dowożenie oraz przetłaczanie.

  • informuje portal wlkp112.pl Marcin  Nowak z grodziskiej straży pożarnej

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności organizowania i prowadzenia działań podczas pożarów kompleksów leśnych ,w tym realizacji zaopatrzenia wodnego, doskonalenia łączności . Dodatkowo rozpoznano stan dróg i dojazdów pożarowych oraz punktów czerpania wody.

  • dodaje Nowak

foto. Patryk Kaczmarek – wlkp112.pl

Poprzedni artykuł4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka – życzenia
Następny artykułPożar w Przyłęku koło Nowego Tomyśla. Budynek spłonął doszczętnie (zdjęcia)