Reklama samochody.pl

Pieszy z samochodem nie ma szans. Potrącił pieszego dostał 3 tysiące złotych mandatu

Potrącenia pieszych bardzo często kończą się długimi, bolesnymi urazami, często kończą się tragicznie. Pieszy, podobnie jak rowerzysta to jeden z najbardziej narażonych na urazy uczestników ruchu drogowego.

Przepisy prawa o ruchu drogowym traktują pieszego w sposób maksymalnie zapewniający mu bezpieczeństwo. Pieszy w dalszym ciągu nie może wchodzić na jezdnie bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd, korzystać z wyznaczonych przejść. Nie może również podczas przechodzenia przez jezdnię korzystać z urządzeń odwracających jego uwagę. Pieszy który przechodząc przez jezdnię wpatruje się w ekran telefonu, bądź w inny sposób urządzenie rozprasza jego uwagę, popełnia wykroczenie. Za takie grozi mandat 300 złotych.

Kierowcy pojazdu, którzy znajdują się przy przejściach dla pieszych muszą być bardzo czujni. Muszą oni dostosować prędkość w ten sposób aby móc zatrzymać się przed przejściem w celu umożliwienia bezpiecznego przejścia przez nie pieszemu. Nie dostosowanie się do tych przepisów i spowodowanie kolizji z pieszym na przejściu zagrożone jest wysoką grzywną. Mandat karny w takim przypadku to 3000 złotych

Takie zdarzenie miało miejsce wczoraj na jednym z przejść dla pieszych przy ul. Gnieźnieńskiej w Wągrowcu. Tam kierujący samochodem marki Opel Astra 21 letni wągrowczanin potrącił znajdującą się na przejściu dla pieszych 31-letnią kobietę. Kierowca zbliżał się do ronda więc i prędkość pojazdu nie była duża. To pozwoliło pieszej na wyjście z tego zdarzenia bez ciężkich urazów. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 3000 złotych i 10 punktami karnymi.

Apelujemy o bezpieczne i przepisowe poruszanie się po drogach.

Poprzedni artykułObywatelskie zatrzymanie kompletnie pijanego kierowcy. 40-latek miał 2,6 promila alkoholu
Następny artykułPo własnym pogrzebie odnalazł się cały i zdrowy