Reklama Toyota

Oszukiwali w pandemii oferując rękawiczki. Wyłudzili 4 mln dolarów

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu zatrzymali cztery osoby podejrzane o oszustwo. To dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Oszukali kontrahentów z Polski, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oferując do sprzedaży rękawiczki nitrylowe, których nie mieli. Grożą im kary do 10 lat więzienia.

Początek sprawy to zawiadomienie od Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, które wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu w grudniu 2020 r. Zawiadomienie dotyczyło podejrzenia „prania pieniędzy” przez jedną ze spółek, działających na terenie Poznania. Czas trwania tego procederu obejmował ponad 1,5 roku, od maja 2019 r. do grudnia 2020 r.

Transakcje opiewały na kwotę ponad 10 mln złotych i ponad 4 mln dolarów. Część tych pieniędzy została wypłacona w ramach zaliczek i wynagrodzeń zarówno dla członków spółki, jak również dla członków rodziny, którzy nie byli w żaden sposób zatrudnieni lub związani z tą spółką. Pieniądz, które pozostały na koncie spółki zostały decyzją prokuratury zablokowane.

Początkowo profil działalności tej spółki polegał na handlu artykułami drogeryjnymi. Jednak po wybuchu pandemii i gwałtownym wzroście popytu na środki ochrony, firma zaczęła szukać klientów zainteresowanych zakupem rękawiczek nitrylowych. Znaleźli cztery takie firmy z Polski, Wielkiej Brytanii i ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Te firmy przelały na konto spółki 30 procentowe zaliczki na łączną kwotę blisko 4 milionów dolarów i blisko 600 tysięcy złotych.

Przedstawiciele spółki zapewniali swoich kontrahentów, że mają zawarte umowy z producentami rękawiczek nitrylowych w Chinach, Turcji i Malezji, a opóźnienia w dostawie argumentowali problemami z transportem.

Policjanci ustalili, że od samego początku podejrzani nawet nie próbowali wywiązać się z zawieranych umów. W ramach śledztwa zabezpieczono gotówkę w kwocie 240 tys. złotych, 3 luksusowe samochody porche, audi i bMW o wartości ponad 1.6 mln oraz nieruchomość o wartości 1.2 mln. Zablokowano kilka milionów złotych na rachunku bankowym.

W maju  2021 r. policjanci zatrzymali cztery osoby, związane z tą spółką. Zatrzymali usłyszeli zarzut oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia. Policjanci zakończyli śledztwo w lutym 2022 roku. Wszystkie materiały przekazali do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, a prokurator  w tym samym miesiącu wniósł akt oskarżenia do sądu. Obecnie czekamy na rozpoczęcie procesu.

Poprzedni artykułPolicja szuka tej złodziejki
Następny artykułTam mogły zginąć trzy osoby. Kierowca renault wpadł na skrzyżowanie na czerwonych światłach. Rozbił auto (FILM)