Oszukali tysiące osób na sprzedaży internetowej w całym kraju. Zarobili 4,3 mln zł

Aktem oskarżenia wobec 14 osób zakończyło się śledztwo prowadzone przez CBŚP i Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Śledczy zarzucają oskarżonym liczne oszustwa internetowe, pranie pieniędzy i popełnienie innych przestępstw. Z materiału dowodowego wynika, że mogli wyłudzić 4,3 mln zł od 5500 pokrzywdzonych.

Kilkuletnie czynności w śledztwie doprowadziły do ustalenia sposobu działania i członków zorganizowanej grupy przestępczej. Z ustaleń policjantów z CBŚP w Gdańsku wynika, że członkowie gangu za  pośrednictwem 23 fikcyjnych sklepów internetowych oferowali nieistniejący sprzęt elektroniczny oraz AGD.

Oferty były zamieszczane za pośrednictwem portali internetowych od 2016 roku do czerwca 2018 roku. Wyłudzone pieniądze były „prane” za pośrednictwem rachunków bankowych założonych na osoby trzecie, tzw. „słupy” oraz na giełdach kryptowalut.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że oskarżeni mogli dopuścić się przestępstw na szkodę ponad 5500 pokrzywdzonych, a łączna wysokość szkody wyniosła prawie 4,3 miliona złotych. Udało się zabezpieczyć ponad 920 tys. zł stanowiące dowód rzeczowy w sprawie.

Aktem oskarżenia objęto 14 osób, głównie mieszkańców Trójmiasta i okolic. Zarzuty dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw za pośrednictwem 23 fikcyjnych sklepów internetowych i prania pieniędzy pochodzących z przestępstw na rachunkach bankowych założonych na tzw. słupy oraz na giełdach kryptowalut.

Oskarżonym zarzucono także posiadanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków. Zarzuty dotyczą również posiadania treści pornograficznych, włamania na rachunek bankowy i kradzieży z niego środków, oszustw na szkodę operatorów telefonii komórkowych, jak i utrudniania czynności służbowych prowadzonych przez policję. Grożą i kary po 10 lat więzienia

Poprzedni artykułOjciec chciał się pobawić i… postrzelił w głowę syna
Następny artykułPolicjanci uratowali uwięzioną sarnę