Reklama samochody.pl

Ogromny pożar hali do produkcji środków przeciw szkodnikom i insektom (ZDJĘCIA)

We wtorek 8 czerwca 2021 roku około godz. 17:00 wybuchł pożar w jednej z hal przy ul. Druskiennickiej w Poznaniu. Obiekt był wykorzystywany do produkcji środków przeciw szkodnikom i insektom.

Ze względu na charakter produkowany i składowanych materiałów wystąpiło bardzo duże i intensywne zadymienie oraz wysoka temperatura, które w pierwszej fazie działań bardzo utrudniały zlokalizowanie źródła pożaru oraz poruszanie się ratowników w środku obiektu.

Ponadto intensywne promieniowanie cieplne spowodowało zapalenie się papy pokrywającej dach hali nad źródłem pożaru, co dodatkowo wzmocniło zadymienie widoczne z różnych części miasta.

Na szczęście wszyscy pracownicy ewakuowali się przed przybyciem zastępów ratowniczych dzięki, czemu strażacy mogli skupić się na usunięciu zagrożenia.

Ratownicy maksymalnie wykorzystywali wszelki dostępny sprzęt ochronny i gaśniczy. Charakter pożaru wymusił stosowanie piany gaśniczej oraz użycie szerokiej gamy urządzeń pomiarowych, dzięki którym strażacy oraz ratownicy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego na bieżąco monitorowali sytuację i przekazywali informację o wynikach do sztabu akcji. Okazało się na szczęście, że wyniki pomiarów powietrza oraz wody popożarowej nie wskazywały na wystąpienie zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

W sztabie, prócz Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu st. bryg. Jacka Michalaka, znaleźli się także Dowódcy Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Nr 1, 3 i 5 oraz Zastępca Dowódcy JRG Nr 6, którzy wspierani byli przez Grupę Operacyjną Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, którzy razem wypracowywali najkorzystniejsze metody działania, dzięki czemu czas trwania pożaru udało się ograniczyć do minimum, dlatego też nie była konieczna podmiana strażaków pracujących w szczególnie trudnych warunkach, a Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego mogło skupić się na zabezpieczaniu operacyjnym pozostałej części miasta.

Dzięki wytężonej pracy ratowników po blisko 3 godzinach intensywnej akcji pożar można było uznać za opanowany. Jednakże nie był to koniec działań, gdyż ostatni zastęp gaśniczy wrócił do bazy dopiero po północy dnia następnego ponieważ należało jeszcze dokładnie dogasić pogorzelisko oraz przewietrzyć zadymione pomieszczenia.

W akcji gaśniczej brały udział zastępy z JRG Nr 1, 3, 4, 5, 6, 7, Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu, OSP Golęczewo, OSP Kwiatowe, OSP Zielątkowo oraz funkcjonariusze Policji zabezpieczający teren akcji.