Reklama Toyota

Ogromna fabryka papierosów rozbita przez CBŚP w Wielkopolsce. Produkowali 2 tys. papierosów na minutę (FILM)

Sąd aresztował 9 osób. Jedną została objęta dozorem policji.

CBŚP i KAS rozbili grupę przestępczą produkującą nielegalne papierosy. Papierosy trafiały na rynek w kraju i za granicą. Zatrzymano 10 osób, zlikwidowano fabrykę papierosów i zabezpieczono ponad 4,8 mln sztuk papierosów, prawie 18 ton tytoniu. Wartość przejętego towaru oszacowano na 16 mln zł, a urządzenia na kwotę 2,5 mln zł.

W wyniku wspólnych działań policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariuszy z Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu została zlikwidowana fabryka papierosów. Nielegalny proceder był prowadzony na terenie zakładu rolno-hodowlanego w woj. wielkopolskim.

Funkcjonariusze wkroczyli do obiektu, zaskakując osoby produkujące papierosy. Zatrzymano 10 osób (3 Polaków i 7 obywateli Białorusi).

W trakcie akcji funkcjonariusze nie dopuścili do ucieczki dwóch osób, które próbowali zbiec przez specjalnie w tym celu przygotowany otwór wentylacyjny prowadzący na zewnątrz i zamaskowany drewnianą konstrukcją.

Podczas działań zabezpieczono ponad 4,8 mln sztuk papierosów różnych marek, prawie 18 ton tytoniu oraz półprodukty służące do produkcji wyrobów tytoniowych. Wartość rynkowa zabezpieczonych wyrobów tytoniowych wyniosła ponad 16 mln zł.

W ogromnym pomieszczeniu funkcjonariusze CBŚP i KAS odkryli dwie czynne linie do produkcji papierosów, w tym specjalistyczne maszyny służące do produkcji i pakowania papierosów. Według ekspertów zabezpieczone urządzenia miały wydajność około 2 tys. papierosów na minutę. To pozwalało wyprodukować dziennie ok. 1,2 mln, a w skali miesiąca przeszło 25 mln sztuk papierosów. W trakcie akcji przejęto m.in. urządzenia służące do suszenia i rozdrabniania tytoniu. Wartość urządzeń to blisko 2,5 mln zł.

Ze wstępnych szacunków wynika, że gdyby przejęte wyroby tytoniowe trafiły na rynek straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków mogłyby wynieść ponad 24 mln zł.

Sąd aresztował 9 osób. Jedną została objęta dozorem policji.

Grupa przestępcza działała od stycznia 2020 r. na terenie kilku miejscowości w Polsce. Łączne straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia należnego podatku akcyzowego od zabezpieczonego towaru oszacowano na kwotę ponad 19 mln złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.