Reklama samochody.pl

Odkryto zbiorowy grób żołnierzy radzieckich

To pierwszy taki pochówek odkryty w trakcie prac archeologicznych na terenie starego Lubania. Po ułożeniu szkieletów widać, że dokonywano go pośpiesznie. Okazało się również, że działka gdzie trafiono na mogiłę kryła wiele innych ciekawych przedmiotów.

Udało się nam odkryć coś bardzo ciekawego dla Lubania, jest to grób zbiorowy w jamie 180 na 80 cm. Wewnątrz jest 4 żołnierzy radzieckich pochowanych w czasie bitwy o Lubań. – dowiadujemy się od Grzegorza Jaworskiego, archeologa i właściciela pracowni archeologiczno-konserwatorskiej Attyka, który we współpracy z Muzeum Regionalnym prowadzi wykop na działce przy lubańskich murach obronnych.

Działka zlokalizowana jest między ulicami Starą a Podwale przy schodach prowadzących w kierunku miejskiego targowiska. Miejsce to przez lata było zarośnięte krzakami i nic się tam nie działo. Wiosną tego roku na parcelę wjechał ciężki sprzęt, który usunął krzaki i wierzchnią warstwę ziemi, a z końcem kwietnia zjawiła się firma zajmująca się archeologicznymi pracami wykopaliskowymi.

W trakcie prac wykopaliskowych oprócz samego znaleziska niezwykle ważne jest jego otoczenie, które tworzy kontekst dający obraz sytuacji i opowiadający historię z przeszłości. Właśnie o nim, w odniesieniu do mogiły, opowiedział nam Paweł Zawadzki, archeolog Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Więcej na ten temat można przeczytać klikając <<TUTAJ<<

Poprzedni artykułKompletnie pijany 22-latek podróż zakończył w rowie. Grozi mu do dwóch lat więzienia (ZDJĘCIA)
Następny artykułMiał okraść prostytutkę w lesie i uciekł. W pościg ruszył „opiekun” dziewczyny i staranował auto