Nocny pożar kotłowni w Gradowi ach w powiecie grodziskim (ZDJĘCIA)

Bez wątpienia mieszkańcy jednego z domów w Gradowicach ostatniej nocy nie zaliczyli do spokojnej. Po północy 30 września do stanowiska kierowania w Grodzisku Wlkp. wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym.

Do działań dyżurny zadysponował cztery pojazdy pożarnicze, w tym drabinę mechaniczną z: Jednostki – Ratowniczo – Gaśniczej w Grodzisku Wlkp., OSP Wielichowo i Gradowice.

Po przybyciu na miejsce stwierdzono pożar pomieszczenia kotłowni, która usytuowana była w piwnicy wspomnianego budynku mieszkalnego. Pożarem objęty był też składowany w pomieszczeniu materiał opałowy. Zagrożone były inne pomieszczenia w budynku. Przed przybyciem jednostek straży mieszkańcy zdołali opuścić budynek.

Działania gaśnicze zakończono o godzinie 2.16. Straty ograniczyły się  do pomieszczenia kotłowni, dodatkowo szkody wyrządził też dym w pomieszczeniach sąsiednich piwnicy.

Tym razem skończyło się na stratach materialnych. Z uwagi na porę nocną zdarzenia, wcześniejsze przykre doświadczenia niejednokrotnie pokazały, że pożar ten mógł się skończyć o wiele bardziej tragicznie. Tym razem na szczęście najprawdopodobniej czujny sen spowodował, że mieszkańcy bezpiecznie ewakuowali się na zewnątrz.

Tegoroczny początek okresu grzewczego, jest nietypowy pod względem obaw o dostępność i rosnące ceny opału. Powyższe nie powinno wpłynąć na naszą czujność i niezmienne od lat zasady bezpieczeństwa związane okresem grzewczym. Każdego roku niewłaściwe składowanie opałów i materiałów palnych oraz niewłaściwa eksploatacja przewodów kominowych powodują, że w naszym powiecie odnotowujemy kilkadziesiąt tego typu pożarów.

Przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa pozwoliłoby bez wątpienia ich uniknąć.

Pamiętajmy:

Urządzenia grzejne zasilane paliwem stałym.

  • do rozpalenia ognia zabrania się używać cieczy łatwo zapalnych np. benzyny, rozpuszczalników itp
  • przy ogrzewaniu piecami, podłoga pod paleniskiem wykonana z materiałów palnych powinna być zabezpieczona blachą,
  • należy wyeliminować wszelkie nieszczelności komina i połączeń czopucha z przewodem, nieszczelne lub niesprawne drzwiczki przy palenisku lub popielniku,
  • należy sprawdzić, czy palne elementy konstrukcji budynku nie przechodzą przez czynny przewód kominowy,
  • w odległości do 0,50 m od drzwiczek wycierowych i kontrolnych nie należy składować palnych materiałów.

 

Częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych:

  • co najmniej raz w miesiącu – od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych (chyba, że przepisy miejscowe stanowią inaczej),
  • co najmniej raz na 3 miesiące – od niewymienionych wyżej palenisk, które opalane są paliwem stałym,
  • co najmniej raz na 6 miesięcy – od niewymienionych wyżej palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym.

 

Poprzedni artykułHorror na drodze pod Skwierzyną. DK 24 zablokowana. Dwie osoby nie żyją.
Następny artykułPożar kamienicy w Śremie. Trwa akcja gaśnicza