Reklama Toyota

Nietypowa akcja strażaków. Ratowali łabędzia (ZDJĘCIA)

Strażacy ratują nie tylko życie i zdrowie ludzi. Gdy zachodzi potrzeba pomagają również zwierzakom. Tym razem okazali pomoc członkowi łabędziej rodziny z Sierakowa.

Akweny na terenie byłego poligonu wojskowego w podrawickim Sierakowie to miejsce często odwiedzane przez mieszkańców. Latem funkcjonuje tam kąpielisko, czas na łowieniu ryb spędzają wędkarze, a jesienią i zimą kąpieli zażywają morsy. Tamtejsze zbiorniki wodne to też dom, liczącej pięciu członków, familii łabędziej.

Od kilku dni kondycja jednego z nich wzbudzała niepokój członków Rawickiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami „Szansa”. Coś niedobrego działo się z jego nogą. Zachodziło podejrzenie, że zacisnęła się na niej żyłka wędkarska, która ogranicza przepływ krwi. Uznano, że ptaka czym prędzej powinien obejrzeć lekarz weterynarii. Niestety łabędź nie zamierzał dobrowolnie skorzystać z pomocy.

W związku z tym, w niedzielę 15 listopada 2020 r. do Sierakowa pojechali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu i druhowie z rawickiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Korzystając z  pontonu wyposażonego w silnik zaburtowy oraz specjalnych kombinezonów do pracy w wodzie, dość szybko odłowili nieszczęśnika, dostarczyli go na brzeg i przekazali pod opiekę członków stowarzyszenia. Pojawił się też weterynarz, który potwierdził wcześniejsze przypuszczenia.

Ostatecznie królewski ptak został przewieziony do ośrodka rehabilitacji ptaków drapieżnych działającego przy Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu.

Opracowanie i zdjęcia: mł.bryg.Krzysztof Skrzypczak, z-ca komendanta powiatowego PSP

Poprzedni artykułZuchwała kradzież w Centrum M1. Mężczyzna próbował wynieść duży telewizor z nieczynnego sklepu
Następny artykułPożar pozostałości materiałów budowlanych (ZDJĘCIA)