Reklama Toyota

Nadchodzi orkan Malik. Będzie mocno wiało. Ostrzeżenie

GROŹNE PROGNOZY – OKRAN MALIK (NIŻ NADIA) PRZYNIESIE BARDZO SILNE/NISZCZYCIELSKIE PORYWY WIATRU, MOŻLIWE RÓWNIEZ BURZE 🌪⚡️ 

To będzie bardzo niebezpieczny weekend, a to wszystko za sprawą głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia o imieniu Nadia który ostatecznie został zakwalifikowany przez DWD jako orkan o imieniu Malik.

Pierwsze oznaki pogarszającej się pogody dostrzeżemy już od sobotniego poranka. Prognozuje się wtedy wędrówkę z zachodu na wschód frontu atmosferycznego który przyniesie początkowo opady mieszane, a na wschodzie województwa opady śniegu które wraz z biegiem czasu i rosnącą temperaturą przechodzić będą w opady samego deszczu. Zacznie jednocześnie powoli wzmagać się prędkość wiatru.

Wyjątkowo groźna będzie noc z soboty na niedziele, a zwłaszcza jej druga część oraz niedzielny poranek kiedy to znajdziemy się w zasięgu wyjątkowo głębokiego ośrodka niskiego ciśnienia o imieniu Nadia (orkan Malik) którego ciśnienie w centrum wynosić będzie zaledwie ok. 960 hPa!! Dość stabilne wyliczenia czołowych modeli numerycznych wskazują jednoznacznie na wystąpienie szczególnie silnych porywów wiatru. Maksymalna prędkość wiatru związana z zaostrzeniem gradientu barycznego może wynosić aż 95-115 km/h! Imponująco prezentuje się również prognozowana średnia prędkość wiatru która może wynieść aż 50-65 km/h! Prognozy dla obszaru całego województwa są dość jednolite i nie wskazuje się obszarów gdzie porywy mogą być silniejsze lub słabsze.

Prócz tego dodatkowo dojdzie najprawdopodobniej do rozwoju konwekcji w tym niewykluczone, że lokalnie zagrzmi. Zdecydowanie konwekcyjne porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze od tych prognozowanych związanych z zaostrzeniem gradientu!

Prędkość wiatru zacznie słabnąć najprawdopodobniej dopiero w niedziele w godzinach okołopołudniowych.

Mimo dość stabilnych wyliczeń modeli numerycznych, wciąż istnieje ryzyko zmian prognoz zarówno na lepsze jak i na gorsze. W skrajnych przypadkach niewykluczone, iż zmiany te będą istotne. W razie sytuacji pojawienia się istotnych zmian względem opisanej sytuacji, wpis zostanie zaktualizowany. Niemniej jednak wpis ten opisuje obecnie najbardziej realny scenariusz.

Ciśnienie w kulminacyjnym momencie spadnie do około 990 hPa na terenie naszego województwa. Ogromna będzie różnica ciśnienia w kraju. Ta wynosić będzie aż ok. 30-40 hPa pomiędzy najniższym, a najwyższym ciśnieniem zanotowanym w kraju!

Tak silny wiatr sięgający iście niszczących porywów wiatru sprowadza realne ryzyko zagrożenia zdrowia i życia, doprowadzić może do licznych szkód w drzewostanie, poważnych awarii energetycznych czy nawet szkód na budynkach! Przygotuj się na możliwe przerwy w dostawach energii elektrycznej.
Jeśli możesz, zabezpiecz wszystko co może zostać porwane i uszkodzone przez wiatr, unikaj parkowania pod drzewami i słupami wysokiego napięcia!

Jeżeli nie musisz, nie opuszczaj domu i nie podróżuj samochodem w etapie kulminacyjnym silnych porywów wiatru czyli w nocy z soboty na niedziele oraz w niedziele nad ranem! Przebywanie poza domem może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia i życia! Zachowajcie ostrożność! Jeżeli wyliczenia modeli podtrzymają w dniu jutrzejszym obecne wyliczenia, może to być naprawdę groźna sytuacja!

 

Źródło. Łukasz Kuliński – Wielkopolski Łowca Burz

Poprzedni artykułPotworny wypadek. Trzy osoby zginęły na miejscu
Następny artykułPołamane drzewa, zerwane dachy – setki interwencji strażaków (ZDJĘCIA)