Naczelnik drogówki i trzej policjanci skazani. Szukali „jelenia”. Chcieli wrobić kierowcę ciężarówki w zbicie szyby w policyjnym BMW

Świebodzińska prokuratura rejonowa oskarżyła czterech policjantów z poznańskiej drogówki, w tym naczelnika. Fałszywie oskarżyli kierowcę ciężarówki o to, że kamień wypadający spod koła zbił szybę w policyjnym BMW. Wiedzieli, że szyba została zbita wcześniej. Policjanci zostali skazani prawomocnymi wyrokami.

Do zdarzenia doszło w kwietniu 2019 r. W BMW doszło do zbicia przedniej szyby. Miało o tym wiedzieć wielu policjantów poznańskiej drogówki. Zbitą szybę zgłosił policjant, który na początku maja 2019 r. chciał pobrać służbowe auto.

Zbitą szybę wpisał do książki kontroli bmw. Nie ustalono jednak wtedy, kiedy doszło do zbicia szyby. Tymczasem naczelnik drogówki kazał policjantom „sprawę załatwić”. Nie obchodziło naczelnika, jak zostanie to rozwiązane. Postanowili, że wybiorą się na przejażdżkę w celu znalezienia „jelenia”, z którego polisy pokryją uszkodzoną szybę.

W dniu, 8 maja, 2019 r. na ul. Bukowskiej zatrzymali kierującego ciężarówkę. Wiózł sypki materiał. Policjanci powiedzieli kierowcy ciężarówki, że spod kół ciężarówki wystrzelił kamień i zbił przednią szybę w BMW. Kierowca ciężarówki został uznany winnym wykroczenia.

Policjanci szukali jelenia

Sprawa trafiła do sądu ponieważ odmówił przyjęcia mandatu. Sprawą zajęło się  wtedy Biuro Spraw Wewnętrznych Policji, czyli policja w policji.

Sprawa trafiła do prokuratury rejonowej w Świebodzinie. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia wobec czterech policjantów.

Paweł K.  i Maciej K. odpowiadali za przekroczenie uprawnienia i niedopełnienia obowiązków służbowych. Wiedzieli, że szyba jest zbita, upozorowali zdarzenie drogowe, a wykroczenie zgłosili drogówce. W ten sposób fałszywie oskarżyli kierowcę ciężarówki. Stworzyli również fałszywe dowody. Zostali też oskarżeni o składanie fałszywych zeznań.

Paweł S. odpowiadał za to, że wiedząc o zbitej szybie w BMW kazał policjantom zmienić zapisy w książce kontroli. Potem powiedział żeby znaleźli winnego i upozorowali zdarzenie drogowe.

Naczelnik poznańskiej drogówki Przemysław K. stanął przed sądem za to, że nie dopełnił obowiązków służbowych. Wiedział o zbitej szybie w BMW i stworzył fałszywe dowody ze zdarzenia drogowego. Nie zabezpieczył także dowodów ze zdarzeń.

Policjanci winni

Byłego już naczelnika poznańskiej drogówki Przemysława K., a także trzech byłych już policjantów uznano winnych zarzucanych im czynów i skazano na więzienie w zawieszeniu (maksymalnie 10 miesięcy) oraz kary grzywny w wysokości kilku tysięcy złotych. od wyroków odwołali sie.

W środę, 29 maja, br. odbyła się rozprawa apelacyjna. Sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyroki pierwszej instancji.

Były naczelnik nadal jest w policji, ale teraz po prawomocnym wyroku musi odjeść.

Poprzedni artykułNiebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Wydano ostrzeżenia
Następny artykułZostawił psa zamkniętego w nagrzanym aucie. Co za bezmyślność