Reklama samochody.pl

Jedziesz pijany, to już od marca stracisz samochód. Wchodzą najsurowsze kary

Śmiertelny wypadek.

Od połowy marca zaczną obowiązywać najbardziej surowe przepisy skierowane w walkę z pijanymi kierowcami. Wchodzi w życie konfiskata samochodu lub grzywna w wysokości jego wartości. Czy to pomoże w walce z pijanymi kierowcami?

Tak to będzie wyglądało w rzeczywistości. Kierujący, który wydmuchał do 0,5 promila alkoholu nie starci samochodu. Takiemu kierowcy grozi grzywna nie niższa niż 2500 zł, areszt oraz zakaz prowadzenia do 3 lat.

Kierujący, który ma powyżej 0,5 promila, ale nie więcej niż promil może stracić samochód lub zapłacić grzywnę  w wysokości jego wartości, jeżeli jest sprawca wypadku.

Kierujący który ma Powyżej 1 promila, ale mniej niż 1,5 promila i spowodował wypadek straci samochód. Uwaga! Ponad 1 promila i spowodowanie wypadku w takim stanie to praktycznie strata samochodu.

Kierujący, który będzie miał ponad 1,5 promila alkoholu straci samochód lub zapłaci jego równowartość.

Uwaga. Urata samochodu grozi również kierowcy, który prowadził po pijanemu oraz uciekł z miejsca wypadku. Tak samo sprawa wygląda kiedy kierowca spowoduje wypadek i ucieknie z miejsca wypadku. Sąd może odebrać mu samochód lub nakazać zapłacenie jego równowartości. Nie ma wtedy znaczenia czy był pijany czy też nie był.

Przypominamy. Od 1 października 2023 r. za prowadzenie po pijanemu (ponad pół promila) grozi kara do 3 lat więzienia.

Za spowodowanie śmiertelnego wypadku prowadząc po pijanemu grozi kara do 20 lat więzienia, ale nie mniejsza niż 5 lat.

Poprzedni artykułKierowca nie popisał się bystrością. Policjantom trudno było w to uwierzyć
Następny artykułPilne. Zaginęła 13-letnia Aurelia Górska