Reklama Toyota

Gnieźnieńscy strażacy pomagali ratować konia (ZDJĘCIA)

W czwartek, 11 marca 2021 roku tuż po godzinie 12 do Dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie zadzwoniła kobieta z drżącym głosem prosząc o pomoc w ratowaniu konia, który leży w stajni i nie ma siły podnieść się na nogi.

Zwierzę znajdowało się w pozycji, która stwarzała dla niego niebezpieczeństwo ze względu na ucisk narządów wewnętrznych. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gnieźnie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano konia w stajni w pozycji leżącej na lewym boku. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz przygotowaniu stanowiska do podniesienie zwierzęcia do góry. W tym celu wykorzystano zawiesie pasowe oraz linę ratowniczą z wielokrążkiem. Początkowo zwierzę było mocno zmęczone co uniemożliwiało podniesienie konia do pozycji stojącej. Po przyjeździe na miejsce lekarza weterynarii, zwierzę otrzymało leki wzmacniające. Kolejna próba podniesienia za pomocą układu wyciągowego okazała się skuteczna i koń wstał na nogi. Po krótkim czasie stabilizacji zwierzę stanęło już o własnych siłach, a właściciel wyprowadził konia na krótki spacer. W akcji trwającej ponad dwie godziny udział wzięło 8 strażaków.

Foto  PSP Gniezno