17 sierpnia 2024 roku po godzinie 13:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego (SK KP) w Gnieźnie wpłynęła informacja o szybko rozprzestrzeniającym się pożarze lasu między miejscowościami Żydowo a Cielimowo na oddziale leśnym 258.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano siły i środki z terenu powiatu gnieźnieńskiego, a w dalszej części działań z powiatu wrzesińskiego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, przy bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (wysoka temperatura, zmienny kierunek wiatru) oraz terenowych (zadymienie, duża ilość materiału palnego: młodnik oraz traw, teren leśny), zastano rozwijający się pożar lasu.
Działania zastępów straży pożarnych polegały na działaniach obronnych nie dopuszczając do przerzutu na inne oddziały oraz prowadzeniu działań gaśniczych w natarciu na całym obwodzie pożaru. W działaniach gaśniczych brały również siły i środki Lasów Państwowych tj. Nadleśnictwa Gniezno, na którego terenie miał miejsce pożar, które za pomocą dostępnego sprzętu usuwały materiał palny poprzez oboranie i mulczowanie ściółki leśnej, a także wycinkę drzew.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano również samoloty gaśnicze i patrolowe będące w dyspozycji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu i Toruniu (3 samoloty gaśnicze i 1 patrolowy), które wykonywały zrzuty wody na palący się las. Tankowanie samolotów odbywało się na lotnisku wojskowym w Powidzu realizowane przez Wojskową Straż Pożarną. Działania leśników oraz zrzutów koordynowane były przez Nadleśniczego z Nadleśnictwa Gniezno we ścisłej współpracy z Kierującym Działaniem Ratowniczym (KDR). W działania gaśnicze zostały włączone dwa beczkowozy lokalnych rolników przelewające krawędzie spalonego oddziału leśnego.
Teren akcji podzielono na odcinki bojowe (kierowanie na poziomie taktycznym), zorganizowano łączność na potrzeby KDR wykorzystując kanał dowodzenia i współdziałania (KDW). Zaopatrzenie wodne realizowane było przede wszystkim z utworzonego na pobliskiej żwirowni punktu czerpnia wody (PCW), którego obsługę zapewniała jednostka pompowa z Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP).
Ze względu na dynamikę pożaru oraz mobilność zastępów działających na poszczególnych odcinkach bojowych dostarczenie wody do gaszenia pożaru zrealizowano za pomocą dowożenia. Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w związku z powyższym utworzono kolejny odcinek bojowy z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego (dron). Działający na miejscu zdarzenia strażacy otrzymali posiłek regeneracyjny, który zapewniło Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Po lokalizacji pożaru i odprawie KDR, dowódców odcinków bojowych, Nadleśniczego i przedstawicieli Lasów Państwowych dokonano przegrupowania działających zastępów rozpoczęto długotrwałe działania dogaszające w wykorzystaniem dostępnych sił i środków, jednocześnie redukując ich ilość na miejscu zdarzenia oraz wykonując sukcesywne podmiany ratowników. Patrole pogorzeliska i dogaszanie pojawiających się zarzewi ognia trwały przez całą noc i kolejny dzień tj. 18 sierpnia.
Dopiero przed północą w czasie intensywnego deszczu, który wystąpił w tej części powiatu działania zostały zakończone. Na czas prowadzonych działań wzmocniona została obsada SK KP w Gnieźnie, a na operacyjne zabezpieczenie rejonu chronionego zadysponowano również zastępy OSP.
W czasie ponad 34,5 godzin walki z żywiołem udział łącznie wzięły 34 zastępy jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w sile 118 strażaków.
📸archiwum jednostek OSP biorących udział w zdarzeniu i Gniezno24.com