Dyrektor ZOO w Poznaniu zatrzymana. Grozi jej 10 lat więzienia

Podejrzanej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu policjanci zatrzymali dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Ewie Z. postawiono zarzuty dotyczące działania na szkodę Miasta Poznania poprzez wykorzystanie funkcji dyrektora i nadużycie swoich uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. Prokurator zawiesił Ewę Z. w pełnieniu funkcji dyrektora ZOO i zakazał wstępu na jego teren.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości w poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. Postępowanie to zostało wszczęte z zawiadomienia osoby fizycznej. Po przeprowadzeniu szeregu czynności śledczy zgromadzili obszerny materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie dyrektor poznańskiego ZOO zarzutów karnych. Ich podstawą są zeznania świadków oraz ujawnione dokumenty.

Ewa Z. jest podejrzana o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego i działanie na szkodę interesu publicznego, w tym oszustwa i przywłaszczenia mienia na szkodę Miasta Poznania oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Stawiane zarzuty obejmują również ukrywanie majątku ze szkodą dla wierzycieli. Prokurator zarzuca podejrzanej także to, że wykorzystując swoje stanowisko poleciła pracownikowi ZOO złożenie korzystnych dla niej samej fałszywych zeznań.

Śledczy ustalili, że Ewa Z. pełniąc funkcję dyrektora poznańskiego Ogrodu Zoologicznego w latach 2016 – 2024, nadużyła swoich uprawień i doprowadziła Miasto Poznań do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie co najmniej 100 tysięcy złotych. Powyższe było możliwe, gdyż wymieniona potwierdziła wykonanie na rzecz ZOO usług, które nigdy nie zostały w zrealizowane.

Dowody wykazały, że podejrzana korzystała ze służbowego samochodu dla celów prywatnych, a także zakupioną na potrzeby ZOO karmę, szczepionki oraz lekarstwa przeznaczała dla będących jej własnością zwierząt. Zlecała również zatrudnionemu w ogrodzie zoologicznym weterynarzowi przeprowadzenie zabiegów medycznych jej czterech szopów i dwóch psów. Śledczy ustalili, że Ewa Z. dwukrotnie poświadczyła nieprawdę w dokumentacji ogrodu zoologicznego.

Ponadto, jak wynika z zebranych dowodów, wymieniona działała na szkodę swoich wierzycieli, ukrywając na rachunku bankowym innej osoby zagrożone zajęciem komorniczym środki finansowe z utworów literackich .

Ewa Z. wykorzystując uzależnienie od siebie jako dyrektora ZOO w Poznaniu, poleciła pracownikowi tej placówki złożenie nieprawdziwych zeznań i zatajenie prawdy o wiadomych świadkowi nieprawidłowościach.

Podejrzana nie przyznała się do stawianych jej zarzutów i złożyła obszerne wyjaśnienia, które pozostają w sprzeczności z dotychczas zebranymi dowodami.

Prokurator zastosował wobec Ewy Z.  dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze świadkami, a także zawiesił w czynnościach służbowych, tj. pełnienia funkcji dyrektora ZOO i zakazał wstępu na jego teren na czas trwania postępowania.

Podejrzanej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek. Nie żyje pracownik służby drogowej potrącony przez ciężarówkę
Następny artykułMakabryczny wypadek. Kierowca ciężarówki zginął w zmiażdżonej kabinie (ZDJĘCIA)