Reklama e-mundur.pl

Dramat. Znaleziono zwłoki mężczyzny w pustostanie w Lesznie. Mężczyzna był bezdomny

W  opuszczonym budynku przy ul.Tama Kolejowa w Lesznie strażnicy miejscy znaleźli zwłoki mężczyzny. To 51-letni bezdomny. Na razie nie wiadomo co było przyczyną śmierci. Jesień i zima to trudny czas nie tylko dla osób bezdomnych, ale także dla tych, które nadużywają alkoholu. Zarówno straż miejska jak i policja kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Kiedy przychodzi mróz nocleg na działkach czy w pustostanach jest dla nich niebezpieczny. Lepiej skorzystać z pomocy noclegowni czy ośrodka dla kobiet przy ul.Niepodległości. Policja apeluje do mieszkańców o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone.

W środę (25.11) wieczorem dyżurny KMP w Lesznie otrzymał informację ze Straży Miejskiej, że w pustostanie przy ul.Tama Kolejowa znaleziono zwłoki mężczyzny. – Ze wstępnych ustaleń wynika, że to 51-letni mężczyzna, przebywający na terenie Leszna, ale trwają jeszcze policyjne czynności zmierzające do potwierdzenia jego tożsamości. Mężczyzna nie miał przy sobie żadnych dokumentów – powiedziała Monika Żymełka, rzeczniczka KMP w Lesznie. Na miejscu była też prokurator, która poleciła zabezpieczenie zwłok. Nie wiadomo jeszcze co było przyczyną śmierci. Być może sekcja zwłok da odpowiedź na to pytanie.

Kiedy nadchodzą chłodniejsze dni jednym z zadań prewencyjnych policjantów i strażników miejskich jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. – Patrole pojawiają się w rejonie ogródków działkowych, dworców oraz opuszczonych budynków, a także przystanków autobusowych czyli wszędzie tam, gdzie bezdomni mogą próbować się schronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Funkcjonariusze informują ich o możliwości schronienia w specjalnych placówkach i noclegowniach – dodaje Żymełka. Apeluje też do mieszkańców, by nie byli obojętni kiedy widzą osobę bezdomną lub nietrzeźwą śpiącą na klatce schodowej, w piwnicy, czy pod gołym niebem. Człowiek znajdujący się pod wpływem alkoholu, który zaśnie np. na ławce w parku, narażony jest na szybkie wychłodzenie organizmu. – Powiadamiając o sytuacji odpowiednie służby możemy uratować ludzkie życie – mówi Żymełka. Można dzwonić na numer alarmowy 112.
Mężczyźni znajdą schronienie w noclegowni przy ul.Towarowej, a kobiety w Ośrodku Interwencyjno Readaptacyjnym przy ul.Niepodległości 27c. Osoby te muszą być trzeźwe. Pomoc świadczą też organizacje pozarządowe m.in banki żywności czy stowarzyszenie Echo.
Tekst:Radio Elka Leszno / Zdjęcia : Bartłomiej Klupś Radio Elka Leszno