Cichy zabójca zaatakował. Jedna osoba poszkodowana. Osiem ewakuowano (zdjęcia)

W dniu 10 stycznia 2023 roku o godz. 19:49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o podtruciu tlenkiem węgla.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z nowotomyskiej  Jednostki Ratowniczo Gaśniczej  oraz po jednym zastępie z OSP Zbąszyń i OSP Strzyżewo.

Po przyjeździe Straży Pożarnych na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono iż w wyniku niesprawności urządzenia podgrzewającego wodę nastąpiła emisja tlenku węgla w pomieszczeniu łazienki, co spowodowało podtrucie jednego z lokatorów. Pomiar stężenia obecności tlenku węgla w mieszkaniu wskazywał jego obecność na poziomie 35-40 ppm,  po dokonanym przez mieszkańców przewietrzaniu pomieszczeń przed przybyciem Straży Pożarnych ( dawka śmiertelna 800 ppm – 1000 ppm w przypadku dłuższego przebywania).

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji lokatorów na zewnątrz budynku, udzieleniu KPP osobie poszkodowanej tj. tlenoterapia bierna oraz wsparcie psychiczne do czasu przekazania Pogotowiu Ratunkowemu, dokładnym przewietrzeniu lokali mieszkalnych oraz sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń przy pomocy detektora wielogazowego – urządzenia nie wykazały obecności zagrożenia do rozpoznawania którego jest przeznaczone.

Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego po przebadaniu osoby poszkodowanej przez lekarza, podjął decyzję o jej przewiezieniu na dodatkowe badania do szpitala w Nowym Tomyślu. Łącznie z budynku ewakuowano 8 osób. Po sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń nie stwierdzono obecności tlenku węgla – mieszkańcy powrócili do swoich lokali.

foto. OSP Strzyżewo 

Poprzedni artykułBrak słów. Złodzieje włamali się do sklepu PiCo
Następny artykułMakabryczny wypadek na torach. Nie żyje 42-latek