Brutalnie zamordował dwie osoby i podpalił kamienicę. Rafał P. skazany na dożywocie zatrzymany przez „łowców głów”

Policyjni „łowcy głów” w Holandii zatrzymali Rafała P. ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu. Został skazany na dożywocie za podwójne zabójstwo i podpalenie kamienicy. Do zbrodni doszło w 2006 r. Jego nazwisko umieszczono na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie.

Rafał P. pomiędzy 31 grudnia 2005 r. a 2 stycznia 2006 r. z zimną krwią zamordował dwie osoby. Zatłukł je uderzając twardym narzędziem w głowę. Po wszystkim podpalił kamienicę, w której doszło do obu zabójstw.

Za brutalne podwójnej zabójstwo został skazany na karę dożywotniego więzienia. Następnie uciekł z kraju i zaczął ukrywać się poza granicami. Sąd Okręgowy w Katowicach wydał za mężczyzną list gończy, Europejski Nakaz Aresztowania oraz czerwoną notę INTERPOL.

Skazany na dożywcie morderca zatrzymany

Wstępne czynności poszukiwawcze prowadzone były przez będzińskich policjantów, a następnie, z uwagi na powagę sprawy, poszukiwania Rafała P. przejęte zostały przez policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Śląscy „łowcy głów” wykluczyły możliwość pobytu poszukiwanego w kraju. Tropy wskazywały na kilka państw, w których poszukiwany mógł mieć powiązania i się ukrywać. Dlatego w sprawę włączono ENFAST (Europejska Sieć Współpracy Policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych międzynarodowo).

Polskie przedstawicielstwo ENFAST rozpoczęli współpracę międzynarodową i sprawdzali poprzez partnerów zagranicznych każdą informację dotyczącą Rafała P. Opublikowano informację o poszukiwaniach Rafała P. na stronie internetowej Europe’s Most Wanted Fugitives List, zawierającej informacje o najbardziej poszukiwanych przestępcach Europy.

Rafał P. stał się również jedną z polskich twarzy kampanii medialnej organizowanej we wspólnej inicjatywie sieci ENFAST i EUROPOL, która odbyła się pod koniec 2023 r. i dotyczyła poszukiwanych niebezpiecznych przestępców ukrywających się na terenie Europy.

Morderca był w Holandii

Wszystkie informacje wskazywały na możliwy pobyt poszukiwanego w Holandii. O fakcie tym, poinformowani zostali przedstawiciele holenderskiej jednostki ENFAST, którzy natychmiastowo zaangażowali się w poszukiwania Rafała P. na terytorium ich kraju.

Wyspecjalizowany w lokalizowaniu najbardziej poszukiwanych przestępców zespół poszukiwań zaczął weryfikować informacje uzyskane od polskich kolegów.

Poszukiwany morderca był bardzo ostrożny. Stosował różne metody, aby uniknąć dożywotniego więzienia.

W wyniku intensywnej współpracy polskiej i holenderskiej policji udało się ustalić dokładne miejsce ukrywania się poszukiwanego. Dynamiczne zatrzymanie przy wsparciu kontrterrorystów przeprowadzono 3 lutego po godz. 7:00 rano, w jednym z domów w miejscowości Schijndel. Rafał P. podczas zatrzymania posłużył się innymi danymi osobowymi, jednak to nie zmyliło policjantów holenderskich, którzy potwierdzili jego prawdziwą tożsamość.

Mężczyzna oczekuje w areszcie na ekstradycję do Polski. W kraju trafi do więzienia na dożywocie.

Poprzedni artykułPo pijanemu spowodował śmiertelny wypadek. Ukrywał się osiem lat, zmienił wygląd
Następny artykułLód załamał się pod mężczyzną. Nie żyje