Akcja CBŚP na bramkach A2 koło Poznania. To zatrzymania gangu złodziei samochodów (FILM)

Zlikwidowanie pięć „dziupli samochodowych”, zatrzymanie 7 osób, odzyskanie 5 kradzionych pojazdów oraz zabezpieczenie kilku tysięcy części samochodowych pochodzących z co najmniej 120 skradzionych pojazdów, to efekt działania CBŚP i KWP w Gdańsku, wspieranych przez KWP w Szczecinie, Gorzowie Wlkp i Poznaniu, SPKP w Gdańsku i Bydgoszczy oraz we współpracy z niemiecką Zentrale Kriminalinspektion Braunschweig.

Działania CBŚP zaczęły się od akcji na autostradzie A2 w okolicach Poznania, gdzie zatrzymano 4 podejrzanych i odzyskano 2 volkswageny skradzione w Niemczech kilka godzin wcześniej. Zabezpieczono także narzędzia służące do kradzieży pojazdów, które były ukryte w wentylacji samochodu, użytkowanego przez podejrzanych.

Kolejne czynności funkcjonariusze wykonali na Pomorzu, gdzie przeszukali 18 nieruchomości, odkrywając 5 „dziupli samochodowych”. W miejscach ukrycia oraz rozbiórki skradzionych samochodów zatrzymano 3 kolejnych mężczyzn, w tym prawdopodobnego organizatora procederu oraz jego wspólnika, a także osobę podejrzaną o ukrywanie oraz rozbiórkę na części pojazdów pochodzących z kradzieży.

W wyniku przeszukań zabezpieczono volkswageny z przerobionymi numerami identyfikacyjnymi, w tym samochód skradziony trzy dni wcześniej w Pruszczu Gdańskim. Łącznie funkcjonariusze odzyskali 5 skradzionych pojazdów, uniemożliwiając ich rozłożenie na części i przejęli kilka tysięcy różnych części samochodowych, w tym bryły pojazdów, elementy nadwozia, a także podzespoły elektryczne.

Według śledczych zabezpieczone elementy pojazdów pochodzą z co najmniej 120 samochodów skradzionych z terenu Polski i Niemiec. Ustalane są również numery identyfikacyjne 250 innych elementów pojazdów zabezpieczonych w toku przeszukań.

Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że wartość pojazdów skradzionych z terenu Niemiec to prawie 3 mln zł, jednak jest to bardzo wstępny szacunek. Obecnie śledczy ustalają pełną listę ukradzionych pojazdów, a ich łączna wartość może być kilkukrotnie wyższa.

W trakcie działań, na poczet kar, zabezpieczono również gotówkę, samochód i motocykle o wartości około 1 mln zł.

Zarzuty przedstawione zatrzymanym dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieży samochodów lub paserstwa. Grożą im kary do 10 lat więzienia. Wszystkie osoby zostały tymczasowo aresztowane na wniosek prokuratora.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Poprzedni artykułOgromny pożar budynku wielorodzinnego w Drawskim Młynie! Jedna osoba w ciężkim stanie
Następny artykułTragedia w komendzie wojewódzkiej. Policjant postrzelił się w głowę