300 kontroli wolsztyńskich policjantów. Czterech kierowców na podwójnym gazie

????????????????????????????????????

W poniedziałek rano policjanci wolsztyńskiej drogówki przeprowadzili kolejne w tym miesiącu działania pod kryptonimem „Trzeźwy poranek” ukierunkowane na ujawniania i zatrzymywanie nietrzeźwych kierowców. Podczas działań skontrolowano niemal 300 kierowców, z których czterech – jak wykazały badania – zdecydowało się na jazdę pod wpływem alkoholu. Każdy z nich poniesie konsekwencje swej nieodpowiedzialnej decyzji o kierowaniu pod wpływem alkoholu.

30.01.2023 r. od wczesnych godzin porannych policjanci drogówki prowadzili działania pn.„Trzeźwy Poranek”. Mundurowych spotkać można było spotkać tego dnia w kilku miejscach na drogach przebiegających przez teren całego powiatu, a posterunki statyczne lokalizowane były zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Pokłosiem działań było skontrolowanie 296 kierujących pojazdami mechanicznymi, z których czterech znajdowało się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu.

Kilkanaście minut przed godziną siódmą w Gościeszynie policjanci zatrzymali do kontroli kierującego VW Passatem 33-letniego mieszkańca Wielichowa. W wydychanym przez niego powietrzu znajdowało się 0,66 mg/l alkoholu (1,38 promila).

Kwadrans później, na ul. Lipowej w Siedlcu mundurowi zatrzymali do kontroli kierującego Toyotą Yaris  49-letniego mieszkańca Reklina. Mężczyzna, jak wykazało badanie alkotestem znajdował się w stanie nietrzeźwości. Urządzenie pomiarowe wskazało 0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,61 promila).

O godzinie 07:40 na ul. Głównej w Żodyniu policjanci udaremnili dalszą jazdę kierowcy Hyundaia, którym okazał się 20-letni mieszkaniec Jaromierza. W jego przypadku badane alkotestem wskazało 0,52 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (1,09 promila).

Ostatniego, ujawnionego podczas działań kierowcę, w organizmie którego znajdował się alkohol policjanci zatrzymali o godz. 08:20 w Kopanicy. Badaniu trzeźwości poddany został 47-letni mieszkaniec Żodynia, który kierował Oplem Movano. Alkotest w jego przypadku wskazał na stan po użyciu alkoholu na poziomie 0,11 ml/l (0,23 promila). Od mężczyzny pobrano do badań także krew.

Kierowcy, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu poniosą konsekwencje swej nieodpowiedzialności. Z najpoważniejszymi sankcjami będą musieli liczyć się ci, których wyniki wskazały na stan nietrzeźwości, ponieważ usłyszą zarzut popełnienia przestępstwa. Karą w tym przypadku może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może wymierzyć również karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Zakaz kierowania orzekany jest na okres do 15 lat.

W przypadku kierowania w stanie po użyciu alkoholu sankcją może być areszt lub grzywna od 2 500 do 30 000 złotych i 15 punktów karnych! Dodatkowo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Wysokie kary powinny wpływać na wyobraźnię kierowców i powstrzymać ich od kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Kwestia zagrożenia wynikająca z sankcji jest ważna, jednakże policjanci odnosząc się do odpowiedzialności wszystkich kierujących apelują o bezwzględne powstrzymywanie się od jazdy w przypadku wcześniejszego spożywania alkoholu. Apel kierowany jest również do osób będących świadkami takich zdarzeń. Nierzadko interwencja polegająca na odebraniu kluczyków, bądź uniemożliwieniu jazdy w inny, możliwy w danej sytuacji sposób decyduje o bezpieczeństwie, zdrowiu, a nawet życiu samego kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Poprzedni artykułKalisz. Wypadek podczas pracy. Lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Następny artykuł58-latka kradła figurki z grobu dziecka. Grozi jej 5 lat więzienia