Reklama e-mundur.pl

Tak wygląda karabin Hauk. Zestrzeli każdego drona (ZDJĘCIA)

W środę, 23 września, na lotnisku w Przylepie, dzielnicy Zielonej Góry Hertz Systems zaprezentował nowoczesny system antydronowy Hauk. To najnowocześniejsza  technologia do walki z dronami i terroryzmem.

System Hauk wymyśliła i wyprodukowała firma Hertz Systems z Zielonej Góry we współpracy z firmą Izraela również zajmującą się technologiami dla wojska. System Hauk opiera się na skanowaniu przestrzeni powietrznej w poszukiwaniu i ochrony przed każdego typu dronami.

Najprościej mówiąc stawia niewidzialną zaporę, której nie pokona żaden dron. Wlatując w sieć systemu Hauk dron zostanie przechwycony i wyląduje w miejscu wskazanym przez operatora systemu. Operator drona straci nad nim kontrolę.

W razie potrzeby można użyć również karabinu o futurystycznym wyglądzie, który emitowaną wiązką również „zestrzeli” drona i wskaże mu miejsce do lądowania.

System sprawdzi się np. na lotniskach czy wokół aresztów śledczych. Sam karabin to koszt ok 74 tys. zł. Za to cały system dla lotniska zaczyna się od kwoty około 20 mln zł.