Reklama Toyota

Potężny pożar hali w Luboniu. Z żywiołem walczyło 43 zastępy straży pożarnej (ZDJĘCIA)

27 lipca 2023 roku o godzinie 13.26 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu otrzymało informację o pożarze hali produkcyjno-magazynowej w Luboniu, przy ul. Przemysłowej 8.

Dyżurny SKKM natychmiast zadysponował liczne Siły i Środki na miejsce zdarzenia.Pierwsze zastępy Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej pojawiły się na miejscu po 4 minutach od zgłoszenia. Dowódca pierwszego pojazdu potwierdził, że płonie hala w której zgromadzone są materiały niebezpieczne pożarowo o powierzchni ok. 1400 m2. Pożar obejmował większość powierzchni budynku.Zadysponowano dodatkowe siły i środki oraz grupę operacyjną KM PSP w Poznaniu. Przystąpiono do działań gaśniczych, które w pierwszej kolejności skupiały się na obronie sąsiedniej hali również wypełnionej materiałami niebezpiecznymi pożarowo oraz rozpoczęto ewakuację mienia, znajdującego się w pobliżu płonącego obiektu. Wyznaczono dwa odcinki bojowe: od strony północnej i południowej budynku – działające w natarciu i obronie sąsiedniej hali. Dodatkowo od strony zachodniej sprawiono drabinę mechaniczną działającą w natarciu.

Kolejne odcinki bojowe stanowiły punkty przyjęcia sił i środków do obszaru działań (na parkingu sąsiedniego Centrum Handlowego) oraz punkt czerpania wody ze Strumienia Junikowskiego. Dodatkowo na miejscu zdarzenia używany był dron do monitorowania pożaru i postępującej akcji gaśniczej.

Na miejsce zdarzenia przybyli:

  • Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Grelak wraz z Grupą Operacyjną KW PSP w Poznaniu,

  • Burmistrz Miasta Lubonia wraz z Zastępcami,

  • Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu,

  • Przedstawiciele Nadzoru Budowlanego.

Pożar opanowano o godzinie 15:26, a ugaszono o godzinie 18:20. W zdarzeniu brało udział 173 strażaków i 43 zastępy strażackie. Działania Straży Pożarnej wspierała dodatkowo Policja oraz Straż Miejska Miasta Luboń.

Dzięki szybkim i fachowym działaniom strażaków, udało się uratować sąsiednie hale i mienie znacznej wartości.

📷OSP Mosina, st. asp. Konrad Szymkiewicz, ogn. Marcin Tecław

Poprzedni artykułDla małych kotków 67-latek był bezlitosny. Postąpił ohydnie
Następny artykułZaginęła 26-letnka Weronika Szmania. Szuka ją policja