Reklama samochody.pl

Oszukiwał przez internet. Grozi mu do ośmiu lat więzienia

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu 2 Wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzenia mienia pod pozorem uzyskania zysku z „kopania” kryptowalut (art. 286 § 1 k.k.).

Przedmiotowe postępowanie zostało zainicjowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, która to powiadomiła prokuraturę o nieuczciwych praktykach jednego z internautów. Według przekazanych informacji, mężczyzna ten oszukał wiele osób oferując im wynajem tzw. koparek do kryptowalut.

Modus operandi sprawcy, który ustalili funkcjonariusze z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, polegał na wprowadzaniu pokrzywdzonych w błąd co do zamiaru wywiązania się z umowy wynajmu „koparki ktyptowalut” oferowanej za pośrednictwem portali internetowych. Wynajmujący przekonywał przyszłych klientów, że dysponuje zestawami komputerów lub kart graficznych o dużych mocach obliczeniowych, które może wynająć. Informował również, że posiada farmy solarne dostarczające komputerom odpowiedną ilość energii dla tego typu działań. Ponadto zapewniał „najemców” o uzyskaniu przez nich znacznych zysków – zainwestowanie 100 złotych miało skutkować wypłatą złotówki dziennie przez cały rok. Początkowo część kupujących otrzymywała obiecane pieniądze zgodnie z warunkami zawartych umów. Z czasem jednak ich wypłaty zostały wstrzymane.

Jak ustalili śledczy wyniku powyższego procederu oszukanych zostało kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju. Kwota strat szacowana jest na sumę ponad 250 tysięcy złotych.

W dniu 29 września 2021 roku, na polecenie prokuratora, zatrzymany został 37 letni mieszkaniec podkarpacia. Przesłuchany pod zarzutem popełnienia oszustw (art. 286 § 1 k.k.). przyznał się do ich popełnienia. Grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Poprzedni artykułPolicjanci poszukują zaginionej 42-latki. Widziałeś ją? Skontaktuj się z funkcjonariuszami
Następny artykułKoszmarny wypadek. Siła uderzenia była ogromna. Przód corsy niemal przestał istnieć. Nie żyje młody mężczyzna (ZDJĘCIA)