Reklama Toyota

Ogromna tragedia. Nie żyje 8-letnia dziewczynka. Łódź przewróciła się na jeziorze (ZDJĘCIA)

O godzinie 13:47 dnia 18.06.2022 r. na stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie wpłynęła informacja o przewróconej łódce na jeziorze Tałty oraz 7 osobami w wodzie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania, stwierdzono, że na Jeziorze Tałty w odległości ok 500 metrów od ujścia z kanału tałckiego, doszło do zatonięcia łodzi motorowej na której znajdowało się 7 osób. Świadkowie zdarzenia pomogli wyjść z wody 6 osobom, natomiast jedna osoba, ośmioletnia dziewczynka znajdowała się pod powierzchnią wody.

Zatonięcie łodzi nastąpiło prawdopodobnie na skutek uderzenia wysokiej fali w lewą burtę przez co woda dostała się do środka łodzi. Na miejscu karetka wodna, łódź MOPR, łódź OSP Mikołajki, patrol policji wodnej. Na brzegu przy ujściu z kanału tałckiego znajdowały się 2 karetki pogotowia i LPR.

Ratownik MOPR, posiadający uprawnienia instruktora nurkowania, w chwili przybycia SP przeszukiwał dno jeziora. Ratownicy MOPR poinformowali, iż uzyskali od świadków dwa potencjalne miejsca zatonięcia łodzi. W trakcie przygotowania pierwszego nurka SGRW-N Mrągowo do zanurzenia ratownik MOPR wynurzył się informując, iż nie natrafił ani na poszkodowaną, ani na łódź. SGRW-N Mrągowo rozpoczęła przeszukiwanie dna w drugim wskazanym miejscu. Odstąpiono od zasad powszechnie uważanych za bezpieczne, gdyż głębokość, na jakiej młodszy nurek przeszukiwał dno wynosiła 27 metrów. Niestety nie natrafił na poszkodowaną ani na łódź. W odległości około 50 metrów od miejsca zanurzenia pierwszego nurka, MOPR natrafił na wydobywające się bąble powietrza z wody i oznaczył to miejsce bojką. Drugi nurek SGRW-N Mrągowo również odstąpił od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne, przeszukał oznaczone miejsce w promieniu około 15 metrów na głębokości 32 metrów, niestety też nie natrafił na łódź ani na dziewczynkę. Po około 15 minutach od wynurzenia drugiego nurka, na miejsce zdarzenia przybyła wcześniej zadysponowana SGRW-N JRG 2 Olsztyn z sonarem.

SGRW-N Olsztyn, przy pomocy sonaru odnalazła łódź oraz wytypowała 2 potencjalne miejsca, gdzie może znajdować się poszukiwane dziecko. Okazało się, iż dziewczynka znajdowała się w kabinie łodzi motorowej która spoczywała na głębokości około 33 metrów. Nurek znajdujący się pod wodą poprosił o bosak wraz z obciążeniem celem wybicia szyby w łodzi i wydostania poszukiwanego dziecka, gdyż dostęp do łodzi był utrudniony. Nurkowi udało się uwolnić ciało dziewczynki z którym wynurzył się na powierzchnię o godzinie 21:10.

 

Poprzedni artykułLekarze walczą o życie 15-latki. Ma niemal pięć promili alkoholu
Następny artykułWydobycie łodzi motorowej z dna jeziora Tałty po ogromnej tragedii, w którym zginęło dziecko