Duży pożar opuszczonego tartaku. Zagrożony był pobliski market (ZDJĘCIA)

W niedzielę, 28 kwietnia 2024 roku o godz. 15.03 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o pożarze starego tartaku oraz zagrożeniu dla pobliskich budynków w miejscowości Pniewy.

Oprócz czterech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowy OSP Pniewy, OSP Turowo, OSP Nojewo, OSP Psarskie, OSP Lubocześnica, OSP Duszniki, OSP Podrzewie, OSP Otorowo oraz Policja.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar więźby dachowej na budynku nieużytkowanej hali tartaku, w pobliżu znajdowały się budynki (między innymi market Biedronka), które były zagrożone pożarem.

Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palącą się halę tartaku, podaniu dwóch prądów gaśniczych w obronie pobliskich budynków, rozebraniu części więźby dachowej, schłodzeniu dachu i elewacji marketu, przewietrzeniu i oddymieniu budynku, sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń na hali w celu wykluczenia osób, które mogły tam przebywać oraz sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.

Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Komendanta Powiatowego w Szamotułach bryg. Arkadiusz Rakowski oraz Oficer Operacyjny mł. kpt. Sebastian Groś.

Spaleniu uległ dach hali tartaku oraz makulatura i palety z napojami przy pobliskim markecie.

Straty wyniosły ok. 200 tys., natomiast uratowano mienie o wartości ok. 2 mln złotych.

W działaniach ratowniczych brało udział 14 zastępów (68 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Zdjęcia: ogn. Paweł Urban-JRG Szamotuły, OSP Pniewy, OSP Nojewo

Poprzedni artykułTragiczny wypadek w Psarach. Motocyklista zderzył się z młodą rowerzystką. 23-latka zmarła w szpitalu
Następny artykułPożar hotelu. Nie żyje jedna osoba (ZDJĘCIA)